2 Aralık 2011 Cuma

İnternet Bağımlılığı

Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen ve bir çok insanı etkisi altına alan İnternet bağımlılığı hakkında okumuş olduğum bu haberi sizlerle paylaşma istedim. Gerçi haftanın 6 günü, günde 10 saat neredeyse gözümü ayırmadan pc başında çalıştığım düşünülünce benimde bu hastalığa yakalanmış olma ihtimalim var. Ama yok yok... Benimki zevk için değil iş için :) Bu nedenledir ki evimde ne bilgisayar var ne de internet :)

Türkiye'de ilk defa bir devlet hastanesinde internet bağımlıları için bir poliklinik hizmete girdi. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi bünyesinde açılan poliklinikte her yaş grubundan internet bağımlıları tedavi görüyor.

İnternetin aşırı kullanımı kullanıcıların aile ilişkilerinde ve sosyal ilişkilerde bozulma, öğrencilerde derslere katılımının azalması, okuldan uzaklaşma, işyerlerinde iş veriminin düşmesi, işten ayrılma, yeme – içme gibi günlük yaşam aktivitelerin ihmal edilmesi, obezite, yorgunluk, yaygın beden ağrıları gibi yıkıcı sonuçlara yol açıyor. 

Sorunlu internet kullanımı psikiyatrinin en yeni ilgi alanlarından biri haline gelirken, ülkemizde genç nüfusun yüksekliği ve internet kafelerin kontrolsüzce yaygınlaşmış olması, henüz yeni tanımlanmakta olan hastalık için oldukça uygun bir zemin oluşturuyor.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi (BRSHH) bünyesinde açılan İnternet Bağımlığı Polikliniği 17 Kasım'da hizmet vermeye başladı.

İnternet Bağımlılığı Polikliniği, uyguladığı tedavi yöntemleriyle internet kullanımını tekrar kişinin kontrolü altına alabilmesini hedefliyor ve bağımlılıkla ilgili bilgilendirme yapıyor.

Poliklinikte, chat ve sosyal medya bağımlılarından, online alışveriş meraklılarına, cinsel içerikli site tutkunlarından, saatlerce bilgisayar oyunu oynayanlara, kadar yetişkin, kadın/erkek, ergen, çocuk birçok kişi tedavi görüyor.
hürriyetweb sağlık

2 yorum:

  1. Bence yok öyle bir hastalık :)

    YanıtlaSil
  2. Ben kesin hastayım-sabah kalkar kalkmaz yüzümü yıkamadan mutlaka o düğmeye basıcam açıldığnı bipleyişini ve windows un o müthiş sesini duyucam :D Al işte,kim demiş yok böyle bi hastalık diye :D??

    YanıtlaSil

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...