5 Aralık 2011 Pazartesi

Dedemin İnsanları

Herkesin öve öve bitiremediği, galasından çıkanların yaşamış olduğu duygu seli, gülerken ağlayan - ağlarken gülenler, dört dörtlük bir oyunculuk ve Pazar günü gitmeyi çok arzuladığımız fakat bir aksilik sebebiyle gidemediğimiz için aklımın kaldığı film... DEDEMİN İNSANLARI
İşte sizlere filmin sinopsisi ve filmeden kareler...
Ozan, Ege'de küçük bir sahil kasabasında yaşayan 10 yaşında bir çocuktur. Girit göçmeni dedesi Mehmet Bey nedeniyle arkadaşları onunla "gavur" diye alay etmektedir. Yalnız kalmaktan korkan Ozan, başta dedesi olmak üzere ailesine kızar "Biz Türküz." diyerek onlara kafa tutar.

Ozan'ın dedesi Mehmet Bey, kasaba eşrafından, saygın bir adamdır. Kasaba halkına kol kanat gerer, sorunlarıyla ilgilenip, onlara yardım eder. Hoşgörürsüyle bilinen Mehmet Bey torununun bu durumundan dolayı üzülmekte ve endişe duymaktadır. Mehmet Bey daha yedi yaşındayken, ailesi zorla topraklarından kopartılmış, mübadeleyle Girit'ten göçmüşlerdir. Mehmet Bey'in en büyük arzusu ölmeden evvel doğduğu toprakları görebilmektir. Bu özlemle sık sık içinde mektuplar olan şişeleri Ege'nin mavi sularına bırakmaktadır.

DEDEMİN İNSANLARI, küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. Kalabalık ve sıcak Ege insanlarının hikâyesini izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere, bir defa daha ama bu kez farklı bir yerden bakacaksınız.

2 yorum:

  1. Bende gidemedim hafta sonu insallah hafta içi aksam annemle gitmeyi planlıyorum umarım güzel bir filmdir:)) Mreaktayım:))

    YanıtlaSil
  2. görülmesi gereken filmler arasında yerini çoktan aldı..sinemaya gitmeyi sevmeyen biri olarak DVD sini merakla bekliyorum :)

    YanıtlaSil

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...