22 Şubat 2011 Salı

Yalannnn-cı :)


Atinalının biri çıkıp "bütün Atinalılar yalancıdır" demiş. Ahh lisedeki felsefe sınav sorumdu bu Atinalı :)
Kimisi küçük kimisi büyük
Kimisi beyaz kimisi pembe
Kimisi zararsız kimisi zararlı
Hepsinin ortak yanı YALAN olması !
ve Tabi ki hayatlarımıza tuz biber olması :)
Bakın bakalım günlük hayatta en çok kullanılan yalanlar size de tanıdık gelecek mi ?
Vallahi bana birkaç tanesi tanıdık geldi ama nerden bilemedim :))

Bayağı kilo vermişsin
Genelde bu yalanı söylemeye insan zaten mecbur bırakılır. Hayatını kilo vermeye adamış, sadece ara öğünde ne yiyeceğini düşünerek yaşayan bir arkadaşınız, “Nasıl kilo vermiş miyim?” diye sorduğunda, bu sorunun “Hayır” cevabı tarihte hiç olmamıştır

Bir ara görüşelim
O ara asla gelmez, bunun yalan bir dilek olduğunu iki taraf da bilir. Doğrudan gün, saat ve yer konuşulmuyorsa o iş yaştır. Yine de sosyal hayat biraz da böyle yürür.

Sorun sende değil bende
Tarihin en sık kullanılmış yalanı olabilir. Kim bilir kaç çift bu ezber cümleyle ayrılmıştır. Sorun sendeyse, git çöz o zaman, onu da ben mi çözeyim?

Ben mail atmıştım size
Adres yanlış yazılmamışsa atılan mail gelir, bu bir kuraldır. O mektup kaybolmaları eskidendi. O yüzden atılmamış mailler için “Ben dün yollamıştım” demeyin, yalan…


Şimdi seni arayacaktım
Zaten aranması gereken bir kişidir ya da son dönemde çok ihmal edilmiştir. Telefon çaldığında coşkuyla açıp “şimdi seni arayacaktım” dersiniz. şimdi? O an mı yani? Neyse, karşıdakini seviyorsak katlanırız.

Zehirlendim
İnsan bazen gerçekten zehirlenir ama işten kaytarmak için en sık kullanılan yalandır. Çünkü tek günde çözülür, “Durmadan kusuyorum, klozetten kalkamıyorum” dediğinizde, kimse “Olsun, gel” demez, diyemez.

İndirim vardı
Bu özellikle kadınların, bazen yakın çevrelerine bazen de kendilerine söyledikleri bir yalandır. Mağazanın bir köşesinde indirimli ürünler satılıyorsa, oradan ne alsa indirimli diye inanmak ve inandırmak ister.

Feci trafik vardı
Türkiye sınırlarında yaşanan her tür gecikmede kullanılabilecek bir yalandır. Özellikle büyük şehirlerde trafiğin hayatı bir anda nasıl felç ede- bileceğini herkes biliyordur.

Göründüğü gibi değil!
Birinden “Göründüğü gibi değil!” kalıbını duyuyorsanız, bilin ki orada çetrefilli bir durum var. Yalanlar dizisi genelde bu cümlenin ardından gelmeye başlar, dikkatli olmak gerekir.

Ailevi bir mesele vardı
Böyle söyleyince bir sonraki soruyu sormaya da cesaret bulunamaz, çok etkili bir yalandır. İşe de söylenir, okula da, arkadaşa da. Güzel bahanedir.

Telefonun sesi kısık kalmış
Uzun uzun anlatmaya bile gerek yok. Kim daha önce bu yalanı söylemedi? Zaten herkes durumun farkında olduğundan, birbirimize inanmayı tercih ediyoruz. Telefonun sesi bazen gerçekten kısık kalıyor, o ayrı…

Başım ağrıyor
Bu yalan gerçekten bu kadar kullanılıyor mu, kadınlar sevişmek istemediklerinde gerçekten baş ağrısını mı bahane ediyor? Bir kere adı çıkmış yalanın, çok daha yaratıcısı bulunabilir oysa ki…

Bütün gün toplantıdaydım
Cumhurbaşkanı olsan, bir holdingin yönetim kurulu başkanı olsan bütün gün toplantı olmaz. Arada mutlaka bir ara verilmiştir. Neyse… Bazen o arada da insanın kafası kaldırmaz ya…

Senin gibisini görmedim
Ayrıntıya girmeye gerek yok, çiftlerin birbirlerinin yatak performansına dair konuşma gereği hissettiği anlar, yalan potansiyeli taşır. Bunu test etmenin yolu bu beraberliğin ne kadar sürdüğüne bakmaktır.

Beş dakika sonra oradayım
Bunun bilimsel olarak hesaplanmış bir beş dakika olmadığını hepimiz biliriz. Gerçekten o şahsın beş dakika sonra yanımızda olmayacağını da… Artık raydan çıkmış bir yalandır bu, bekleriz.

Demokrasi şart
Tabii ki şart da, genelde herkesin demokrasi talebi kendine benzeyenler içindir. En tehlikeli yalanlardan biridir, bir gün kendilerine de zararı dokunacağını fark etmezler.

Önemli olan ruh güzelliği 
Herkes bunu söyler, her tür ilişkide gerçekten de bir insanın kıymetini veren ruh güzelliğidir. Fakat hayatın böyle işlemediğini çok iyi biliriz. Bu yalan da böyle gelmiştir, böyle gider.

Doktora gidiyoruz 
Anne ve babaların çocuklara söylediği yalanlar ayrı kitap olur. Büyüyünce durumu kavrarız ve yalanları bir sonraki kuşağa aktarırız. Gece vakti hastanenin acil servisine, hem de o kadar makyajla gidilmeyeceğini biliyoruz. Yatak odasında her zaman uyunmadığını da…

Çok kitap okurum 
Buradaki ‘çok’tan herkesin anladığı başka bir şeydir. Haftada bir kitap mı? Ayda bir mi? Ayrıca kitap denilen de çeşit çeşit, ne kitabından söz ediyoruz? Asıl mesele, bir de böyle konuşanların en son iki sene öncenin bir best-seller’ını okumalarıdır.

80 milyon bizi seyrediyor 
Televizyoncuların hayallerinde yaşattıkları bir senaryodur. 80 milyonun aynı anda bir TV kanalını izlediği şimdiye kadar hiç olmadıysa da, bu yalanı söylemeyi gönülden isterler. Bir gün bunun gerçekleşeceğine inanmak isterler çünkü.

Yarın başlıyorum 
Başkalarına değil, daha çok kendimize söylenen bir yalandır. Diyete, spora, o kitabı okumaya, yogaya, yemek kursuna, roman yazmaya, sonuçta kendimize iyi gelecek bir şey yapmaya hep yarın başlarız nedense.

Çok mükemmelliyetçiyim 
Genelde iş görüşmelerinde kullanılan bir yalandır. Kendinizi tarif ederken, en kötü yanınızın çok mükemmeliyetçi olduğunuzu söylersiniz. Karşı taraf da “Vay be…” der ve CV’deki referanslara bakmaya başlar.

Sadece arkadaşız 
Ne arkadaşlar gördük biz… Magazin dünyasının sıkça kullandığı kalıp günlük hayata da sıçramış, çoktan son yılların simge yalanlarından biri olmuştur. Sevgili olsanız bize ne ayrıca?

Hiç yalan söylemem
Tabii, tabii… Önce şunu bir kabul etsek, evet arada mecbur kalıyorum desek… Önemli olan bir başkasına zarar vermemek desek


5 yorum:

 1. Ya sorun sende değil bende ilişki bitimlerinde en sık kullanılan ve yenmeyeni:))

  YanıtlaSil
 2. aaaaa...
  kendimi yalancı gibi hissettim,bu yalanları okuyunca:P

  YanıtlaSil
 3. şimdi seni arayacaktım yalan değil ama ben çok kullanırım. Akşam evde şunuda yapıyım ediyim sonra arıyım derken karşıdaki arar. Ama aklımdaydı arayacaktım :)

  YanıtlaSil
 4. Karaca;


  şey kem küm beş dakika sonra ordayım bende hep bunu kullanırım ama gerçekten kendimi pinokyo gibi hissettim :)

  YanıtlaSil
 5. :)) valla ben de kendimi yalancı hissettim ne çok yalan söylüyormuşuz meğersem bir de kendimi dürüst sanırdım :)) ama neyseki benimkiler pembe minik yalanlar :)))

  YanıtlaSil

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...