18 Şubat 2013 Pazartesi

FilmMor, Kadın Filmleri Festivali


11. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Umudu ve gücünü kadınlardan alan, kadınlar tarafından kadınlar için yapılan, bu yıl hırpalanan-susturulan-görmezden gelinen tüm kadınlara ithaf edilen festival, on dokuz ülkeden kadınlar ve filmlerini ağırlayacak.

Festival, tema bölümleri, toplu gösterimler, açılış, kapanış etkinlikleri, 5. Altın Bamya Ödülleri, söyleşiler ve atölyelerle, 15 - 23 Mart’ta İstanbul’da, 30 - 31 Mart’ta İzmir,         6 - 7 Nisan’da Sinop, 13 - 14 Nisan’da Bitlis’te sizlerle olacak!
Festivalde Neler Var: Kadınların Sineması Bölümü; Dünyadan ve Türkiye’den, kadınların son yıllarda yaptığı her türden filmleri derlenmiş.

Bedenimiz Bizimdir Bölümü;  Dünyanın dört bir yanından kadınların “bedenimiz bizimdir.” diyen filmleri yer alıyor.

Kendine Ait Bir Cüzdan Bölümünde; Kadınların cüzdanlarıyla da kendi ayakları üzerinde durma hikâyelerini derledikleri filmleri izleyeceksiniz.

Cins-iyet-ler Bölümünde; ise cinsiyet ve cinsel kimlik meselelerine dair filmlere yer veriliyor.

Women Make Movies seçkisi Filmmor-Women Make Movies dayanışmasının ürünü, birlikte hazırladıkları özel bir seçki.

Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü: 10 yıldır, "kadınların yarışmaya değil dayanışmaya, yan yana olmaya ihtiyacı var" diyerek yarışma yapmaktan imtina eden festivalde yine yarışma yok ama artık bir dayanışma ödülü var. Bu dayanışma ödülü: 
-  Kadınların edilgen, geleneksel, cinsiyetçi olmayan temsillerine,
- Muhafazakar/ataerkil baskının kıskacında kadınların öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açan filmlerin yönetmenlerine verilecek.
Toplu Gösterimler: Kadınların sinemasının ilham ve güç veren iki özgün yönetmeni: Yeni Türkiye sinemasının “auteur”lerinden Yeşim Ustaoğlu ve filmlerinde kadın erkek ilişkilerini mizahi bir dille yeniden yapılandıran Doris Dörrie toplu gösterimleriyle festivalde.

Twitter: Filmmor_
Facebook: www.facebook.com/Filmmor
Youtube:www.youtube.com/Filmmor
Festival Biletleri: www.ticketturk.com


4 yorum:

 1. hakikaten guzel bir etkinlik,umarim izmirde olurum o vakitlerde..buarada izmirdetim bu hafta.bi kahve icelim uygun olursan;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bütün haftamı burdasın cnm?? Nerede kalıyorsun? nese dur mail atayım ben :))

   Sil
 2. ankarada neden yok acaba bir bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası bi fikrim yok. Orada olmaması Çok gerip gerçekten!

   Sil

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...